Adres No Neden Kullanılır

5 (100%) 4 votes

Adres No Neden Kullanılır ? 

Adres No kullanılmasının en temel sebebi ülkedeki tüm adreslere belirli bir numerik değer kazandırmaktır. Böylelikle adresleri uzun uzun yazmak yerine adres numarasını yazarak kolaylıkla işleme alınmasını sağlayabiliriz. Adres Numarası uzun adresleri özellikle resmi kurum ve kuruluşlarda kısaltmak için kullanılan yeni bir sistemdir.  Her binanın her sokağın ve her ticari ve hususi hanenin ayrı ayrı adres numaraları mevcuttur. Bu adres numarasını bağlı olduğunuz belediyeden numarataj belgesi alarak öğrenebileceğiniz gibi Adres Kodu Sorgulama sistemini kullanarakta edinebilirsiniz.

İlgili kurama vereceğiniz adres numarası ile kurum yetkilisi artık sizin adresinizi uzun uzun yazmak yerine 11 haneli bu adres numarasını girecek ve sistem bu numaraya bağlı olan adresi otomatik algılayacaktır.

Posta Kodu uygulamasından farklı olarak adres numarası her bir hane işyeri veya ev için ayrı ayrı türetilmiştir. Aynı zamanda Adres No sorgulama sayfasını kullanarak Bina Numarasıda öğrenebilirsiniz.

Adres Numarası ile ilgili aklınıza takılan her türlü soru ve sorun için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Adres Numarasını Bulmak için Nelere Dikkat Etmeliyiz.

Adres Numarasını bulmak istediğimiz adres bilgisinden emin olmalıyız.

Mahalle Sokak veya Cadde Bilgilerinden en azından birini kesin olarak bilmeliyiz.

Bina Numarası veya Bina adını bilmek şarttır.

Eğer Bina farklı bloklardan oluşuyorsa blok numarasını ve daire numarasını bilmeliyiz.

Bu bilgiler elinizde olduğu sürece adres numarasını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

adres no sorgulama, adres kodu öğrenme

 

Adres Kodunuzu Öğrenmek İçin Tıklayınız..

 

“Adres No Neden Kullanılır” için 8 yorum

  1. İyi günler,

    Adres numarasının kullanımı şirketler için zorunlu mu? zorunlu ise dayanağı nedir, bilgi rica edebilir miyim.
    Teşekkürler

    1. evet bazı kurumlar adres numarasını zorunlu tutmaktadır. Vergi daireleri gibi kamu kurumları adres numarası sistemine geçiş yaptılar.

  2. Zorunlu tutulan adres bilgilerini öğrenmek için gerçekten güzel bir içerik olmuş. Yer bulma durumunu kolaylaştıran bu yazı için teşekkür ederiz. Emeğinize sağlık.

  3. Uzun süredir aynı evde oturuyorum bırakın adres numarasını binanın yeni kapı numarasını dahi ezberleyemedim. Eski sisteme alışmışım yine adresi o şekilde kullanıyorum ama resmi işlemlerde yeni düzende kullanmak gerekiyor. Bize biraz iş çıkıyor ama iyi düşünmüşler bunu bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir